המשכן לאמנות עין חרוד

המשכן לאמנות עין חרוד

המשכן לאמנות עין חרוד הוא המוזאון המוביל והוותיק בצפון, אשר מציג תערוכות של טובי האמנים בארץ ובעולם. במוזאון נמצא אחד האוספים הגדולים של אמנים יהודיים מסוף המאה ה- 19 ותחילת המאה ה- 20. לצד אוסף אמנות ישראלית נרחב וחפצי יודאיקה מכל העולם.
מבנה המוזאון הינו יצירת ארכיטקטורה מודרניסטית מרהיבה, שמבוססת כולה כרובה על תאורה טבעית, (תכנונו של האדריכל שמואל ביקלס 1909 – 1975).
ארבעה – עשר  אולמות תצוגה רחבים וגבוהים, חצרות פנימיות קסומות ואוירה מיוחדת ומושכת, שמהווה השראה לאדריכלים בעלי שם עולמי. במוזאון מתקיימות באופן תדיר הדרכות לקהל, בתערוכות, על ההיסטוריה ובנושא אדריכלות. סיפורו ההיסטורי יוצא הדופן, התערוכות המוצגות, ואדריכלות האור הטבעי מזמנות חוויה מיוחדת למבקרים במשכן לאמנות.

מה במוזיאון:

אוסף המוזיאון –  למוזאון אוסף עשיר שתחילת  איסופו היה בשנות ה-30, הכולל יצירות של אמנים יהודים מרחבי העולם, אמנות ישראלית מתחילתה ועד היום וכן אוספי יודאיקה. אוספי המוזאון משולבים בתערוכות מודרניות כדי ליצור מבט מחודש בעבר מתוך נקודת מוצא של הווה ומתוך התכוונות לעתיד לבוא. קו המחשבה המרכזי בכל פעילות המוזאון הוא טיפול ביקורתי בהיבטים שלא קיבלו התייחסות בהיסטוריה הרשמית של האמנות הישראלית ושאלת שאלות של זהות, של הפרטי ןשל הקולקטיבי. התערוכות שמוצגות ברחבי המוזאון מהוות נקודת מוצא למפגשי קהל, אירועים בתחומי האמנות השונים, מוזיקה, קולנוע וכן אמנות בינתחומית. 

אוסף הציור והגרפיקה:

אוסף הציור והגרפיקה של המשכן לאמנות כולל ציורים של ציירים יהודים מסוף המאה ה-19 ומהמחצית הראשונה של המאה ה-20 שציירו במגמות שונות: ציירי הריאליזם היהודי המזרח-אירופאי כגון, מאוריציו גוטליב, שמואל הירשנברג, ליאופולד הורוביץ, מאוריצי מינקובסקי, ארטור מארקוביץ, איזידור קאופמן ואחרים.

כמו כן מיוצגות גם מגמו​ת חדשות בציורי קבוצת האקספרסיוניסטים והקוביסטים מרוסיה, מרכז אירופה ואסכולת פריז. באוסף שמורים גם ציורים של ציירים יהודים – אמריקאים. מאות אמנים יהודים נספו בשואה; דור שלם של יוצרים הושמד בפריז, פולין, גרמניה, אוסטריה, הולנד ובלגיה, יוגוסלביה ויוון. במשכן לאמנות שמור אוסף מיצירותיהם: חנוך בארצ'ינסקי, מאוריצי טרמבאץ', רגינה מונדלאק, רומן קראמשטיק  והאחים אפרים ומנשה זיידנבייטל. אייזיק פדר, גיאורג קארס, מרסל סלודקי, בורא ברוך, סלבקו בריל ורבים אחרים.

הציור הישראלי:

הציור הישראלי מיוצג באוסף המשכן לאמנות ביצירות של מיטב האמנים המייצגים את הזרמים השונים והקבוצות הרבות שנכחו באמנות הישראלית בכל תולדותיה.

אוסף הפיסול:

בחצרות הפסלים ובאוסף הפיסול נמצאים פסלים של ראשוני הפסלים היהודים מארק אנטקולסקי וחנוך גליצנשטיין ליד יצירות מתחילת הפיסול הישראלי משל זאב בן צבי, רודי להמן, דב פייגין ויחיאל שמי ועד יצירות עכשוויות של אמנים בני זמננו.

שעות פתיחה:

א': סגור

ב'-ה': 9:00-16:00

שישי-שבת 10:00-14:00

איך מגיעים:

קיבוץ עין חרוד
1896500

04-6486038