מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית הוא מוזיאון המוקדש לתצוגה ושימור של האמנות היפנית. המוזיאון נוסד בשנת 1959 ביוזמת פליקס טיקוטין, (1893-1986), אדריכל, סוחר ואספן של חפצי אמנות יפניים יליד גרמניה, ואבא חושי – ראש עיריית חיפה דאז.

מטרת המוזיאון היא לאפשר לקהל הישראלי ללמוד, לחקור ולהכיר את התרבות והאמנות היפנית, לקדם את ההבנה בין מדינת ישראל ובין יפן ותושבי מזרח ומערב אסיה, ולעודד את חקר האמנות והתרבות היפנית. התערוכות המוצגות במוזיאון מתמקדות בנושאים שונים בתרבות היפנית. הן מציגות חתך רחב של האמנות היפנית, המסורתית והמודרנית, ומדגישות את הערכים האסתטיים הייחודיים של תרבות זו.

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

מה במוזיאון:

אוסף המוזיאון

באוסף המוזיאון כ7000 מוצגי אמנות ואומנות: ציורים, הדפסים, רישומים, מסכים מצוירים, טקסטילים, ספרים מעוטרים עתיקים, דברי קרמיקה, פסלונים מיניאטוריים, עבודות לכה ומתכת, חרבות עתיקות וחפצי אמנות שימושית בעיקר מהמאות ה-19-14, וכן אוסף של אמנות יפנית מודרנית. במהלך השנים אוסף המוזיאון גדל. נוספו לו תרומות של אוספים כגון אוסף ל. ב. גוטמן ואוסף ד. לבוב מניו יורק, אוסף א. הורודיש מאמסטרדם.

מנהרת זמן – יפן והיהודים

לציון 70 שנה של יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות, מוצגת התערוכה "מנהרת זמן – יפן והיהודים".

התערוכה מתמקדת בנקודת המפגש בין יפן לבין היהודים דרך יצירות של אמנים יפניים המתייחסים לנרטיב היהודי של הצלה והשמדה, והיא אירוע אמנותי ראשון מסוגו בישראל ובעולם.

התערוכה יוצרת מנהרה המחברת בין זמנים ותרבויות, בין כאן לשם ובין אז להיום, הבאים לידי ביטוי בחיבור בין אמנות עכשווית לבין צילומים עתיקים ובקשר ביננו, החיים היום, לבין הסיפור ההיסטורי שהוא חלק חשוב בזהות שלנו. היצירות מעבירות מסר אוניברסלי של הומניות, סובלנות והבנת השונה, וזוהי נקודת החיבור העיקרית של האמנים היפניים העכשוויים לנרטיב היהודי. 

שעות פתיחה:

  • יום א’- 16:00-10:00
  • יום ב’- סגור
  • יום ג’- 16:00-10:00
  • יום ד’- 16:00-10:00
  • יום ה’- 18:00-10:00
  • יום ו’- 14:00-10:00
  • שבת- 16:00-10:00

כתובת: שדרות הנשיא 89, חיפה